MB Başkanı Hafize Gaye Erkan kiraya isyan etti, vatandaş ‘biz ne yapalım?’ dedi

AKP iktidarının Mayıs 2023 seçimlerine kadar uyguladığı ve yaklaşık 1,5 yıl süren ekonomi politikası emlak piyasasını da alt üst etti. Ev fiyatları uçtu, kira bedelleri astronomik seviyelere ulaştı.

İşte tam bu süreçte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan çok çarpıcı bir açıklama yaptı. Erkan, “İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” dedi.

Merkez Bankası Başkanı’nın ev bulamadığı İstanbul’da biz de vatandaşlara bu durumu ve Hafize Gaye Erkan’ın açıklamasını sorduk. Verilen yanıtlar şöyle oldu:

“ÜLKEMİZE YAZIK”

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın bu ifadesine inanamadığını söyleyen Erdal Hergün, “Hanımefendi için inanamıyorum ama kiralar çok korkunç. 2 maaş aldığım halde kiramı çok zor ödüyorum. 2 bin lira ile girdim şu an kiram 14 bin lira oldu. Merkez Bankası Başkanı bu durum tespitinde geç kaldı, hükümet geç kaldı. Ülkemize yazık” dedi.

“BU TESPİT ÇOK ÖNCEDEN YAPILMALIYDI”

Bu tespitin çok geç olduğunu söyelen Bayram Aslan, “Kiralar çok yüksek, yüzde 25’lik artış sınırına uyulmuyor. Kiracılar mağdur, bence çok geç kalınmış bir tespit. O mertebedeki bir insanın bu tespiti çok önceden yapması gerekiyordu” açıklamasını yaptı.

“O BULAMIYORSA BEN NASIL BULACAĞIM?”

Merkez Bankası Başkanı’nın ev bulamadığı İstanbul’da vatandaş nasıl bulacak diye soran Muammer Kürekçi, “O bulamıyorsa ben nasıl bulacağım, vatandaş nasıl bulacak? Merkez Bankası Başkanı yeni geldi, öbürleri yaptı yapacağını ona kaldı. Emekliyim çocuklar olmasa geçinemem. Ev sahibinin de vicdanı yok devletin de vicdanı yok. Olan vatandaşa oluyor” ifadelerini kullandı.

“GÖREVE GELDİĞİNDE BUNU SÖYLEYEBİLİRDİ”

Bu değerlendirmenin geç olduğunu vurgulayan üniversite öğrencisi Ata Şentürk, “Hafize Gaye Erkan’ın da mezunu olduğu Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyorum. Manhattan’dan daha pahalı ancak oradaki insanların ortalama geliri dolar üstünden, bizim TL üzerinden ya da ailemizden aldığımız paralarla veya borçlar üzerinden olduğu için çok sağlıklı bir değerlendirme olduğunu düşünmüyorum. Herhangi bir öğrencinin 3 arkadaş bir eve girmek dışında şansı yok. KYK yurtları da çok az kişiye çıkıyor. Merkez Bankası Başkanı göreve geldiğinde de bunu söyleyebilirdi, ben şu anda 15 bin lira kira veriyorum” diye konuştu.

“ÜMİTSİZİM”

Kira sorununun çözüme kavuşacağına dair inancının olmadığını ifade eden Kübra Nur Bulut, “İstanbul’da kiraların çok fahiş olduğunu düşünüyorum. Bizim kiramız 3 bin lira civarındaydı bir anda 7 bin liraya kadar çıktı. Yılbaşında yüzde 25 değil, yüzde 200 zam yapılır diye düşünüyorum. Buna itiraz edilse de çözüme kavuştuğunu sanmıyorum. Ümitsizim, tek başına yaşayan bir insan nasıl geçinir hiçbir fikrim yok. Kiralar Bağcılar’da bile böyleyse diğer ilçeleri düşünemiyorum. Bu tespit çok geç yapıldı, zam geçen sene yapıldı bu sene tekrar üstüne zam gelecek” dedi.

“EMEKLİ MAAŞI İLE KİRA BİLE ÖDENMİYOR”

Emekli maaşı ile sadece kira bile ödenmediğini söyleyen Saliha Karadeniz, “Emekli maaşı ile kira bile ödenmiyor, tespitinde geç kaldığını düşünüyorum hem de nasıl geç kalmış. Emekliye zam yapıyor ama kaç katını geri alıyor. Ne anladım ben o zamdan. Hiç yapmasın daha iyi” açıklamasını yaptı.

“ONLAR FAKİRSE BİZ TOPRAĞIN ALTINA GİRELİM”

İsmini vermek istemeyen vatandaş, “İyi maaş alan üst düzey yöneticinin annesinin evine yerleşmesini ben doğru bulmuyorum. İşçiler bir yerlerde kalıyorlarsa onların annesinin yanında kalmaması lazım… İstanbul’da yaşamakta AKP döneminden sonra çok zorlandık. Zamanında oy verdim bir daha oy vereceğimi düşünmüyorum, verdiğim oylardan dolayı pişmanım. Emekliyim hala çalışıyorum, onlar fakirse biz hepten toprağın altına girelim” diye ifade etti.

“MERKEZ BANKASI BAŞKANI EV BULAMIYORSA VATANDAŞIN İŞİ ZOR”

Merkez Bankası Başkanının ev bulamadığı yerde vatandaşın işinin zor olduğunu söyleyen Emlakçı İsmail Elbir, eskiden kapıda kuyruk olduğunu bu sene ise bir kişinin bile gelmediğini söyledi.

Elbir, “40 senedir bu işin içindeyiz, Merkez Bankası Başkanı ev bulamıyorsa vatandaşın işi zor. Fiyatlar son 2 senedir anormal oldu. Mecidiyeköy’de kiralar 20 bin liradan başlıyor 40 bin liraya kadar gidiyor. ‘Kiralar düşer’ diyorlar ama düşeceğini zannetmiyorum. 1,5 2 sene önce aynı binada 3 bin liraya verdiğimizi 6 bin liraya verdik, bir üstündeki ise 20 bin liraya oturuyor bunu gören mal sahipleri de kiracılara baskı yapıyor. Kapıda kuyruk olurdu bu sene bir tane kişi bile yoktu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir