İslami Cihad’dan İsrail’e ‘herkese karşılık herkesin serbest bırakılması’ teklifi

İslami Cihad Hareketi Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed el-Hindi, esirler konusunda iki taraftan da “herkese karşılık herkesin serbest bırakılması” denklemini kabul edebileceklerini belirterek, “İsrail, tüm esirlerimizi serbest bırakmaya hazırsa biz de hazırız” dedi. Konuya ilişkin Al Jazeera televizyonuna açıklamalarda bulunan Hindi, İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri’nin elindeki İsrailli kadın ve çocuklardan oluşan “sivil esirleri” teslim ettiğini dile getirdi.

‘HER TÜRLÜ GERİLİME HAZIRIZ’

AA’nın aktardığına göre Genel Sekreter Yardımcısı Hindi, “Esirler konusunda iki taraftan da herkese karşılık herkesin serbest bırakılması denklemini kabul edebiliriz. İsrail, tüm esirlerimizi serbest bırakmaya hazırsa biz de hazırız” diye konuştu. İsrail’in esirleri askeri yöntemle kurtaramadığını ve dolayısıyla bu konudaki tercihinin zor olduğunu ifade eden Hindi, İsrail’in savaşa hazırlanma niyetinde olduğunu göstererek müzakerelerin gidişatını etkilemeye çalıştığını söyledi. Hindi, “düşmana güven olmadığı için” kendilerinin de her türlü gerilime hazır olduklarının altını çizdi.

‘EVLERİNE DÜZENLENEN SALDIRILARDA ÖLDÜLER’

Direniş güçlerinin performansı ile Filistin halkının kararlılığının, mücadelenin kaderini belirleyeceğini vurgulayan Hindi, İsrail’in artan kayıpların gölgesinde saldırılara son vermek zorunda kalabileceğine işaret etti. Direniş güçlerinin savaşçılarının çoğunun siperlerde değil evlerindeyken düzenlenen saldırılarda öldüğünü belirten Hindi, Gazze Şeridi’nin ortalama 35 bin ton patlayıcı kullanıldığı “çılgın bombardımana” tanık olduğuna dikkati çekti.

İSRAİL, GAZZE’DE SERBEST BIRAKILACAKLARIN LİSTESİNİ ALDI

Öte yandan İsrail Başbakanlık Ofisi’nin, Hamas ile varılan esir takası mutabakatı kapsamında bugün Gazze’den serbest bırakılması planlanan İsrailli esirlerin listesini teslim aldığı bildirildi. Hareetz gazetesinde yayınlanan haberde “Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisi, bugün serbest bırakılacak Gazze Şeridi’ndeki esirlerin listesini aldığını duyurdu” ifadesi kullanıldı.

Yedioth Ahronoth gazetesi de Netanyahu’nun ofisinin, “Liste inceleniyor. Tebligatlar şu anda ailelere iletildi” ifadelerine yer verdi. İsrail medyası, bugün serbest bırakılacak esirlerin sayısına ilişkin ise bilgi vermedi.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani ara verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi. İsrail ile Hamas arasındaki geçici ateşkes uzlaşısı kapsamındaki esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi’nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 61 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 180 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

Katar 27 Kasım’da, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda anlaşmanın 2 gün daha uzatıldığını duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir