Nebati: Koyun eti yağlı, koyun eti güzeldir

Koyun etiyle ilgili açıklamaları gündem olan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den bir açıklama daha geldi. Milletvekili adayı olduğu Mersin’de Koyuncu Mahallesi’nde konuşan Nebati, “Koyun eti bu ülkeye de en güzel tadı verir” ifadelerini kullandı.

Daha önce Türkiye’de koyun etinin kokusundan dolayı tercih edilmediğini söyleyen Nebati, “Geçen televizyonda dedim ki, ‘koyun etini yiyelim, birileri koyun etinin kokusundan dolayı yenmeyeceğini söylüyor.’ Koyun eti yağlı, koyun eti güzeldir. Koyun eti bu ülkeye de en güzel tadı verir. Dolayısıyla koyun ve keçilerimizle hayvancılığımızla Mersin’de en iyi yerlere gidiyoruz. Daha da iyi olacağız, büyüteceğiz” dedi.

Ne olmuştu?

Geçen haftalarda Haber Global canlı yayınına katılan Nebati, gıda fiyatlarının dünyanın tamamında genel enflasyon üzerinde seyrettiğini öne sürmüştü. Artan et fiyatlarıyla ilgili de “Türkiye’de damak tadı değişti. Koyun eti ucuz ama tercih edilmiyor, kokusundan dolayı. Bunu da değiştirmek lazım” ifadelerini kullanmıştı.

Nebati, şunları söylemişti:

“Gıda enflasyonu dünyanın tamamında genel enflasyonun üzerinde seyrediyor. Tahıl koridoruna rağmen fiyatların hızla yükseliyor olması kuraklığın artması ve AB ile İngiltere’de sınırlama getirildi, İspanya, Portekiz ve Afrika’da üretilen miktarlarda azalma oldu sebzede. Domates üretimi Türkiye’de çok yükseldi. Bununla ilgili bakanlıklarımızla birtakım çalışmalar yaptık. Dünyanın tamamı, gıda ile ilgili enflasyonist bir baskı altında.

Türkiye’de damak tadı değişti. Koyun eti ucuz ama tercih edilmiyor, kokusundan dolayı. Bunu da değiştirmek lazım. Bu işlerin belirli bir plan çerçevesinde yapılması ve kamunun elini taşın altına koyma konusunda çekinmemesi gerekir. Bizim burada yapmamız gereken, aracıların fiyatları artırıp artırmaması çok önemli.”

Elbette kasıtlı fiyat artıranlar da vardır. Kasıtlı işler yapılıyor olması ahlaki olarak anormal ama bunlarla bizim incelemelerimiz var, ciddi düzenlemeler yapıyoruz. Fahiş gelir elde ediliyorsa, ithalat yoluyla da insanlarımız ucuz ete ulaşmalı.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir